Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 17-21 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
04.04.2022
Debakl Rusů - krátký boj o Dmitrivku
Ruský debakl v Dmitrivce Předběžný rozbor osvobození obce Dmitrivka nacházející se 5 kilometrů od okraje Kyjeva a pár stovek metrů vpravo od důležité... číst celé
13.03.2022
Ruské N-zety, významná posila NATO
NZ zásoby nebo pro ty, kdo nikdy nesloužili ve vojsku Varšavské smlouvy rozklíčovaná zkratka - Nedotknutelné Zásoby. Teorie byla prostá. Pro zachován... číst celé
13.03.2022
Úsměvná historka z fronty
Pravděpodobně 8. března 2022 v oblasti Sum (severovýchodně od Kyiva poblíž hranice s Ruskem) přijela do vesnice jednotka agresorů se čtyřmi tanky. Zas... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Ruské N-zety, významná posila NATO
Ruské N-zety, významná posila NATO
13.03.2022


NZ zásoby nebo pro ty, kdo nikdy nesloužili ve vojsku Varšavské smlouvy rozklíčovaná zkratka - Nedotknutelné Zásoby.


Teorie byla prostá. Pro zachování plné bojeschopnosti vojska po vypuknutí války významná část veškeré bojové techniky, zejména tanků a jiných motorem opatřených válečných strojů byla skladována odděleně a nebyla využívána pro potřeby výcviku jednotek.


Sovětští generálové a vojevůdci se tímto opatřením snažili obecně poruchovou ruskosovětskou techniku udržet ve významném množství neopotřebovanou, aby mohla okamžitě zasáhnout do útočného či obranného boje v prvních minutách války.

Tanky byly doplněné palivem i jinými provozními hmotami, akumulátory nabité, munice uložena v předepsaném množství a sestavě.

Opatření zdánlivě logické mělo a má záludné nedostatky. Libovolný stroj je v dobré kondici pokud se nachází alespoň v přiměřeném provozu. Dlouhé odstavení ruku v ruce s nejakostní a lajdáckou údržbou činí z uloženek významnou posilu nepřítele.

Přesvědčila se o tom i Armáda ČR, když z Hodonína na konci září 2001 vyslala 4 obrněné transportéry OT-64 k splnění bojového úkolu při ochraně budovy Radia Svobodná Evropa v Praze. Jeden SKOT klekl na dálnici a druhý chcípl pro vybitou baterii těsně před cílem a zablokoval dopravu v Praze (na krátkou dobu).

Ukazuje se, že potíže výše uvedeného rázu se plně dotýkají i ruských vojsk nasazených do války na Ukrajině.

Ukrajinské odposlouchávací služby zaznamenaly rozhovor mezi dvěma ruskými vojáky asi po mobilním telefonu nebo jiným prostředkem radiové komunikace.
Informací zásadního významu uniklé z úst dvou vojáků proletářů je sdělení, že jednotka čítající 62 strojů přibyla do určené dislokace jen se 13 tanky. 

Z rozhovoru není patrné, zdali stroje padly za oběť činnosti ukrajinského protivníka, ale zdá se, že se jedná spíše o technické poruchy, protože o působení palebných prostředků obránců Ukrajiny se nehovoří.

V ruské národní povaze hluboce zakořeněné potěmkinovské obelhávání se přináší skvělé plody nebojeschopnosti.

Praxe byla taková, že pro nedostatek náhradních dílů nebo z lenosti se zabývat jejich objednáním, ruští technici a členové osádek používali k opravám používané výcvikové techniky NZ zásoby jako zdroj náhradních dílů.

Částečně se tak dělo s vědomým nadřízených, kdy bylo evidováno to, co v uložence chybí a po dodání dílu mohl být uložený tank či vozidlo opraveno. Početné případy ovšem šly na vrub vojáků, kteří se neobtěžovali cokoliv hlásit, protože od přírody a národního naturelu lajdáci k neuvěření pouze součástky prohodili. Obelhali sebe, svého bezprostředního nadřízeného, ten věšel bulíky na nos veliteli pluku. Lži prosakovaly výše a výše až k nejvyššímu hlavnímu veliteli, který nepravdu přijal za východisko k válečné operaci.

Je až směšné, jak snadno uvízla ruská útočná operace v logistických problémech, které zpomalují postup a do značné míry jsou odpovědné za zatímní krach útoku. V ruských dějinách 20. století tomu ovšem nebylo nikdy jinak.

Ruská carská armáda utrpěla všeobecnou porážku v roce 1905 na moři i na souši při střetu s Japonskem.

Nechuť Rusů bojovat podporovaná agitací bolševiků přivodila v roce 1917 drtivý debakl Ruska ve světové válce.

Finská válka (1939/1940) a její pro Sovětský svaz z hlediska vojenského umění trapný výsledek je všeobecně obehranou písničkou. První čečenská válka dopadla stejně.

Ostatně 1. ukrajinsko ruská válka z roku 2014 měla také podobný „úspěch“. Na akce na Krimu ukrajinská armáda  nedovedla najít odpověď, ale ruské oddíly na Donbase už utrpěly porážku a podlehly ve výsledku odporu Ukrajinců, v té době téměř amatérů, z pluku AZOV.

Ruský způsob válčení se nyní opět opakuje. Lajdáci nejsou ovšem jen vojáci kdesi ve spodních patrech ruské vojenské mašiny. Sám Stalin považoval velitelské struktury Rudé armády za neschopné dobře připravit útočnou operaci ještě dlouho za polovinou války. Přes veškerou pomoc spojenců a vlastní snahu sovětů v červenci roku 1944 bylo z čáry východní fronty blíže do Moskvy než do Berlína.

Přesto by Evropa a NATO, včetně velení našeho vojska nemělo propadat z aktuálního vývoje na frontě 2. ukrajinsko ruské války k nemístnému uspokojení. Přestože v živé síle jsou ztráty Rusů „klasické“ jako v letech 1941-1945 v poměru 10:1 vůči nepříteli, je mohutnost armády agresora veliká.

Nedostane-li se v následujícím týdnu zejména v oboru obrany proti letadlům Ukrajině výrazné pomoci, může dojít k náhlému kolapsu Ozbrojených sil Ukrajiny.

Jako jeden z prostředků odvrácení další války s Ruskem je posílení rezerv k obraně středoevropského prostoru před ruským neoimperialismem, protože po Putinovi bezpochyby přijde jiný Rus putinovského ražení. Ve výhledu na několik let nelze jen zbrojit, jak podotkl prezident republiky, ale souběžně vycvičit obsluhy zbraní. 

Demokracii a osobní svobody občanů nelze ubránit jen hubou a volebním programem. Jediným perspektivním řešením je okamžité, ale promyšlené, zavedení povinné vojenské služby pro muže i ženy v České republice. Kdo to nechápe, je populista nejhrubšího zrna. Rusů je hodně, nás málo. 

Musíme se všichni učit střílet a bombardovat jako Ukrajinci, protože historicky úspěšné demokratické země (Řecko, Řím, Británie, USA aj.) měly vždy k ochraně práv občanů (a jejich životní úrovně) bojeschopnou armádu převyšující vojenskou kapacitou sousední barbary.

Jiří Macoun

Novinky z našeho blogu

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Eshop Macoun a jeho knihy

nemá provozovnu ve 

smyslu prodejního místa

v kamenném obchodě.

 
Kontakty
Jiří Macoun - osobně
Jiří Macoun - osobně
(Po-Pá, 17-21 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz