Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 17-21 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
04.04.2022
Debakl Rusů - krátký boj o Dmitrivku
Ruský debakl v Dmitrivce Předběžný rozbor osvobození obce Dmitrivka nacházející se 5 kilometrů od okraje Kyjeva a pár stovek metrů vpravo od důležité... číst celé
13.03.2022
Ruské N-zety, významná posila NATO
NZ zásoby nebo pro ty, kdo nikdy nesloužili ve vojsku Varšavské smlouvy rozklíčovaná zkratka - Nedotknutelné Zásoby. Teorie byla prostá. Pro zachován... číst celé
13.03.2022
Úsměvná historka z fronty
Pravděpodobně 8. března 2022 v oblasti Sum (severovýchodně od Kyiva poblíž hranice s Ruskem) přijela do vesnice jednotka agresorů se čtyřmi tanky. Zas... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Vojenský analytik Jurij Butusov
Vojenský analytik Jurij Butusov
03.03.2022

Postřehy z fronty i zázemí

Zkrácený překlad rozhovoru:

Tazatelka:

Co se ze strategického hlediska povedlo a co ne?

JB: Ukrajinským vojákům se podařilo ukořistit ruské operační plány. Osobně jsme viděl dokumety velitele brigády, které byly odhozeny se vším všudy. Předpokládám, že je ukrajinské zvláštní služby zpracují a zveřejní.

Zatím mohu říct, že plán operace spočíval ve velké rychlosti vpádu, který nedá silám obrany ani územní obraně šanci se rozvinout a postavit na odpor. Úder měl směřovat na klíčová a hospodářská centra země. Především Kyiv a Charkov a obklíčit je. Záměr vycházel ze zkušenosti z roku 2014, kdy 4 prapory ruských sil přeťaly kominukace ?Lovajského? uskupení ukrajinské armády a přinutily Ukrajinu přijmout Minské dohody.

Nyní na Charkov útočily dvě brigády ze dvou směrů. Ovládly silnice a budovaly kontrolní body. Místní obyvatelsto mělo možnost volně opustit místo bydliště. Nastoupila Rossgvardija, ustanovil se režim propustek. Ve druhém sledu 200. brigády jsme ukořistili 5 vozidel Rossgvardiji, skutečně později ukáži fotografie. 200. brigáda uprchla v panice, získali jsme přes 40 bojových i pomocných kusů opuštěné techniky, které jsou v současnosti ve využívání ukrajinských sil. Pět vozidel Rossgvardije bylo napěchováno štíty a pendreky.  Předpokládali, že vojsko prorazí a Rossgvardija potom případné demonstrace rozežene jako v Moskvě.

Tazatelka: Takže oni předpokládali, že s nimi bojují nacisté a banderovci, kteří se rozutečou a pak vyřídí zbývající nespokojence?

JB: Na počátku měl být zdrcující úder kolosálního rozsahu. Putin promyslel záměr logicky: Naprosté zničení veškeré vojenské infrastruktury, vyřazení PVO, letectva...

Tazatelka: Ale ona byla zničena....

JB: Ještě se k tomu vrátíme, teď mluvím o plánu. Oni zamýšleli zničit více než 700 cílů prvním úderem. Rakety, vojenské jednotky, letadla, vrtulníky, prostě všechno. Byla by to katastrofa, kdybychom nebyli Ukrajinou. Teoreticky by takový útok znamenal konec odporu a obklíčení center země. Za takové situce by se přistoupilo k rozhovorům s pistolí u spánku. Obklíčené jednotky by se nemohly postavit na odpor. Pak ale přišly komplikace, které se staly náhrobním kamenem Putina. Rusko chtělo zničit Ukrajinu do základů....

Tazatelka: Jurij, prosím nepoužívej slovo Rusko, Putin chce, aby se mluvilo o Rusku co nejvíc, používej slovo Putin. Tedy přišly komplikace....

JB: Jak jsme říkal...Ukrajina už není nějakým státem. Má vztahy ze zahraničím. Už od listopadu 2021 prezident Biden a premiér Johnson rozvinuli kampaň podpory, která vejde do historie svou příkladností použití měkké síly proti diktátorskému režimu. Byla to geniální operace, geniálně naplánovaná. Západní zvláštní služby poskytly Ukrajině plnou podporu. Poskytly všechny zpravodajské informace.

My jsme znali nejen orientačně den vpádu, ale dostali jsme i přesné časy startu křídlatých i balistických raket. Obdrželi jsme i přesné varování v okamžiku startu raket, to umožnilo velení ozbrojených sil, přes jisté problémy s bojovou přípravou a přáním vedení země nebojovat, připravit se. Poslední dva dny se podařilo připravit se na Putinův úder. 

V okamžiku startu raket se všechny bojeschopné letouny nacházely ve vzduchu a bojeschopné letectvo se Putinovi zničit nepodařilo, navíc letectvo bylo rozptýleno a provedlo zastírací operace. Letectvo přežilo a bylo schopné dále bojovat. To samé se týká PVO. Rusko podniklo tvrdý úder na stálé objekty PVO i pohyblivé systémy. Škoda byla značná. Přesto se manévrem podařilo velkému počtu systémů vyhnout se úderu a nasadit je v boji.

Tohle vše sehrálo velkou roli. Vyjel jsem k Charkovu do přední linie, asi 20 km od hranice s Ruskem, k vojenské jednotce. Když vystoupí náš voják z vozidla, přichází místní obyvatelstvo a okamžitě nabízí pomoc, nabízí jídlo, potraviny, dotankování vozidla, vše ukrajinsky. Nabízí jít na průzkum, zprávy o situaci, kde kdo co z příbuzných viděl za ruskou techniku.

Místní obyvatelé občas zastihnou odstavenou ruskou techniku, okamžitě ji poškodí tak, že ji nelze opravit v poli.

To co se přihodilo je fenomenální, národ se semkl. Dokonce žádná politická strana nevystoupila prorusky. Proto se ukrajinské hospodářství a společnost mobilizovaly, samozmobilizovaly, vláda to neučinila. Naše vláda nepodnikla plnohodnotnou přípravu na válku. Celý lid se postavil na obranu.

Čeho se nedostává, jsou moderní zbraně, ale máme staré. V současnosti máme dostatek osob a převyšujeme ruskou armádu, podle počtu praporních bojových uskupení mají 80 sestav, podle mě méně, ale vezmeme-li maximální hodnotu 100, ale podle mě v Rusku není tolik praporů pro bojové nasazení. U nás je nyní, odhaduji osob, které vzali zbraň do ruky nebo se na to připravují 700 000, ne méně. Převyšujeme ruské síly, jakmile projdeme šokem z první dní a západní spojenci nám dokáží poskytnou zbraně v plném množství, dokážeme manévrovat na bojišti.

Nemám nejmenší pochybnosti, my nejen že vyženeme ruskou armádu z území Ukrajiny, ale i z Donbasu a Krymu. Je třeba obsadit Donbas a pak získat Krym. Tuto operaci zatím nelze připravovat...

Střih záznamu

Tazatelka nesrozumitelně

JB: Ne, Zelenskyj byl mu (asi Putinovi) potřeba. Chtěl ho využít, jako lid Ukrajiny, aby podepsal kapitulaci podle jeho podmínek. Proto ho Putin svrhnout nechtěl...

Střih záznamu (asi)

Můžeme se seznámit do hloubky s plány Putina na obklíčení Charkova, které jsou zadokumentováná v bojových rozkazech Ruské federace. To samé bylo v Kyivě. Cílem oprace bylo obklíčení Kyiva kordonem vojska po obvodu, tedy zaskočit a dosáhnout plného taktického překvapení, strategické překvapení nebylo, ale taktické ano. Ukrajinská vláda zaujala pacifistickou pozici, válka nebude. To jsou fejky, západní propaganda, navíc lidé nevěřili, že sousední spřátelená země, s kterou máme tak dlouhou hranici nás najednou napadne. Takovým rozměrem.

asi střih

Takticky se pokusili o vrtulníkový překvapivý výsadek, Hostomel, v Nikolajevu. Udělali výsadek, odborným termínem vertikální obchvat. Oni ale nepochopili, že vertikální obchvat je možný jen při zabezpeční pozemních komunikací, volný průjezd. Putinovi generálové to odmítli, silnice nezabezčili. Předpokládali, že jejich nová krásná a drahá technika bude tak překvapivá, že odpor nenastane. Tak jak řekl Putin 24. února, jsme jeden lid, nevěří, že Ukrajinci existují, jsou takové umělé uskupení. Žádná Putinova řeč neměla takový účinek jako tisíce věrolomných úderu po celé Ukrajině. Nic jiného nemoho tak motivovat Ukrajince. Pochopili, že jejich společenství bude zničeno, do poslední obce, buď budeš bránit vlastní životní způsob nebo se podřídíš ruskému pořádku. Téměř všichni, nevím o nikom, kdo by byl zástupcem kompromisu, válka do vítězství je požadavek společnosti, všechny ty raketové údery nikoho neuvádí do rozpaků a nejistoty.

Také jsme se dostal do místa leteckého úderu. Padla bomba velké ráže, život se mihne před očima, ale byl jsem ve skupině lidí, dobrých lidí, kde není místo pro strach. Po náletu vstali, usmívali se a šli po své práci. V takovém okamžiku pochopíš, že my všichni jsme připrveni k oběti. V takový okamžik jasně chápeš, že jsme už dlouho připraveni k obětem, ale je k obětem připraveno Rusko? Ke ztrátám jejich lidí v této válce, kterou bez pochyby už prohrálo? Rusko nemá žádnou šanci se udržet v Ukrajině.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky z našeho blogu

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Eshop Macoun a jeho knihy

nemá provozovnu ve 

smyslu prodejního místa

v kamenném obchodě.

 
Kontakty
Jiří Macoun - osobně
Jiří Macoun - osobně
(Po-Pá, 17-21 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz